Home Wynajem Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – czym się różnią, który jest bardziej dochodowy?

Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – czym się różnią, który jest bardziej dochodowy?

by admin
0 comment
Najem długoterminowy czy krótkoterminowy

Posiadanie własnej nieruchomości mieszkalnej to w dzisiejszych czasach ogromne udogodnienie i spore możliwości w zakresie zasilania swojego budżetu. Zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy niezmiennie od lat cieszą się dużą popularnością. Każdy, kto planuje wynajmować mieszkanie, powinien wiedzieć, które z tych rozwiązań jest dla niego najkorzystniejsze. Czym zatem różnią się najem krótkoterminowy i długoterminowy? Na który z nich się zdecydować?

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to najczęściej wybierana forma zarabiania na nieruchomościach. Umowa pomiędzy najemcą a właścicielem lokalu zawierana jest z reguły na okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Niemniej w praktyce przyjmuje się, że jest to wynajem trwający minimum miesiąc. Największą jego zaletą jest regularność dochodów oraz to, że jest on stabilny. Koszty utrzymania nieruchomości są w większości przeniesione jest na najemcę, co oczywiście wcale nie oznacza, że właściciel mieszkania czy domu zwolniony jest z wszelkich powinności w tym obszarze. Obowiązki lokatora i wynajmującego reguluje umowa najmu. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości wynajem długoterminowy jest o tyle wygodny, że nie pochłania sporej ilości czasu. Ofertę można skierować do różnych odbiorców, w zależności od standardu nieruchomości. Niektórzy szukają mieszkań z pełnym wyposażeniem, inni natomiast preferują własne meble. Rzecz jasna większe zyski można czerpać z wynajmowania mieszkań kompletnie urządzonych, wyremontowanych i komfortowych. Niemałym plusem w przypadku najmu na długi termin jest lepsza możliwość weryfikacji potencjalnego najemcy, aczkolwiek zawsze trzeba się liczyć z trafieniem na nieuczciwych najemców odmawiających płacenia czynszu, niedbających o lokal etc. – właśnie dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednią konstrukcję umowy. Powinna ona zawierać zapisy dotyczące m.in. czasu jej trwania, zasad wypowiedzenia, wysokości kaucji, opłat ponoszonych przez lokatora,  podnajmu mieszkania etc.

Najem krótkoterminowy – co to takiego?

Wynajem krótkoterminowy – określany także mianem najmu na doby – jest formą wynajmu nieruchomości polegającą na udostępnianiu lokalu na niedługi okres czasu, zwykle na kilka dni albo tygodni. Stanowi alternatywę dla usług oferowanych przez hotele oraz inne obiekty hotelowe. Korzystają z niego głównie turyści, ale także osoby podróżujące służbowo. Najem krótkoterminowy stwarza duże pole do popisu, jeśli chodzi o czerpanie zysków z tego tytułu, np. poprzez  zarabianie na AirBnB czy Booking. Nierzadko jest to sposób na prowadzenie działalności gospodarczej generującej niezłe przychody. Z punktu widzenia najemców jest to o tyle korzystna opcja, że mieszkania na wynajem krótkoterminowy są kompletnie urządzone i wyposażone, co znajduje przełożenie na większy komfort. Dla wynajmującego oznacza to z kolei większe nakłady finansowe, duże zaangażowanie i systematyczny nadzór nad nieruchomością. Dlatego też wiele osób decyduje się profesjonalne zarządzanie wynajmem. Obowiązki z zakresu m.in. monitorowania stanu apartamentu, pilnowania rezerwacji, sprzątania itp. przechodzą wówczas na zarządcę. Krótkoterminowy wynajem nieruchomości to szansa na dobre zarobki, zwłaszcza przy pełnym obłożeniu, ale ma też minusy. Ciągle zmieniający się lokatorzy to ryzyko większych szkód w mieszkaniu, ponieważ trudno jest dokładnie weryfikować gości. Zdarza się, że bywają oni uciążliwi dla sąsiadów. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę okresy przestoju, czyli mniejszego ruchu turystycznego – niewykluczone, że wtedy mieszkanie będzie stało puste. W przypadku najmu krótkoterminowego, podobnie zresztą jak przy wynajmie na długi termin,  istotna jest prawidłowo sporządzona umowa.

Najem krótkoterminowy i długoterminowy – najważniejsze różnice

Tym, co w pierwszej kolejności różni najem krótko i długoterminowy, są okres  wynajmu oraz stawki. Najem mieszkań na krótki termin oznacza wyższe stawki, niemniej w przeciwieństwie do najmu długoterminowego przychody odznaczają się mniejszą regularnością. nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli ktoś posiada nieruchomość za granicą, np. mieszkanie w Hiszpanii, Chorwacji czy innym kraju chętnie odwiedzanym przez turystów o każdej porze roku. W takim układzie da się nie tylko zarobić więcej, ale rośnie gwarancja osiągania stałego napływu gotówki. Ponadto przy najmie krótkoterminowym w ogromnym stopniu liczy się atrakcyjna lokalizacja. Rzecz jasna ma ona znaczenie także i dla osób zainteresowanych wynajmem na dłuższy okres, aczkolwiek przy najmie krótkoterminowym aspekt ten gra pierwsze skrzypce. Wypada jeszcze nadmienić, iż czas i wysiłek włożony w kwestie związane z zakwaterowaniem na cele turystyczne jest znacznie większy, aniżeli w przypadku najmu długoterminowego.

Najem długoterminowy czy krótkoterminowy – co się bardziej opłaca?

O tym, czy korzystniejszy jest najem krótko czy długoterminowy, decyduje parę istotnych czynników. Niemniej w największym stopniu wszystko zależy od właściciela mieszkania. Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Jeżeli ktoś preferuje stały dochód co miesiąc i nie ma zbyt wiele czasu na pilnowane spraw związanych z najmem, wówczas umowa długoterminowa może się okazać lepszą opcją. Natomiast wybór najmu krótkoterminowego oznacza szybszy i lepszy zarobek, ale mniejszą stabilność i więcej zaangażowania. Wynajmowanie nieruchomości to zawsze obowiązek – wiąże się to z dodatkowymi zajęciami, o czym należy pamiętać, planując prowadzenie tego typu działalności.

You may also like

Leave a Comment

O nas

Serwis poświęcony jest tematyce inwestowania – głównie w nieruchomości. Najem, flipy, prawo – oto kwestie, które podejmujemy.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign