Home Za granicą Czy warto kupić mieszkanie w Hiszpanii?

Czy warto kupić mieszkanie w Hiszpanii?

by Szymon Machniewski
0 comment
zakup mieszkania w hiszpanii

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup nieruchomości za granicą. To świetne i – co najważniejsze – bezpieczne rozwiązanie inwestycyjne w niepewnych czasach. Współczesny rynek – zarówno pierwotny, jak i wtórny – oferuje mnóstwo interesujących możliwości w tym zakresie. Wiele osób zastanawia się nad opłacalnością zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Jest parę istotnych przesłanek przemawiających za takim nabytkiem, niemniej o kilku rzeczach trzeba pamiętać.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości w Hiszpanii w ostatnich latach?

Ceny mieszkań na hiszpańskim rynku nieruchomości nie odbiegają od cen obowiązujących w Polsce. Są zdeterminowane licznymi czynnikami takimi jak m.in. lokalizacja, metraż, stan techniczny etc. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest również rentowność inwestycji, np. zakup mikrokawalerki najbardziej kalkuluje się w dużych miastach, gdzie popyt na tego typu lokale jest zdecydowanie największy. Bardzo drogo jest nad Morzem Śródziemnym, np. na Costa del Sol czy Costa Blanca. Nie należy jednak liczyć na zbyt szerokie pole do negocjacji, ponieważ nieruchomości w Hiszpanii drożeją z każdym kolejnym rokiem. Pandemia koronawirusa spowodowała przestój, ale już w drugiej połowie 2021 r. można było zaobserwować mocne przyśpieszenie. W 2022 r. po wybuchu wojny w Ukrainie do Hiszpanii zaczęły napływać większe ilości prywatnego kapitału z Polski. Inwestorzy uświadomili sobie bowiem, iż sytuacja na świecie może się zmienić dosłownie w każdej chwili, dlatego z realizowaniem pewnych przedsięwzięć nie ma sensu zwlekać. W 2023 r. w Andaluzji, gdzie zainteresowanie nieruchomościami mieszkalnymi jest ogromne, ceny wzrosły o 4,7 proc. To co prawda mniej w porównaniu z 2022 r., który przyniósł wzrost cen o 8,5 proc. W tym miejscu wypada przypomnieć, iż wzrosty cen w przypadku nieruchomości mają do siebie to, że się kumulują.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – ile wynoszą opłaty?

Jeżeli ktoś się zastanawia, gdzie kupić mieszkanie za granicą, Hiszpania jest strzałem w dziesiątkę. Niemniej tego typu inwestycje nieodmiennie wiążą się z koniecznością uiszczenia opłat. Przede wszystkim nabywca musi zapłacić podatek:

  • VAT w wysokości 10 proc. – dotyczy to mieszkań z rynku pierwotnego,
  • ITP (Impuesto de Transmisión Patrimonial) w wysokości od 4 do 10 proc. – odnosi się to do nieruchomości z rynku wtórnego.

Wysokość podatku ITP zależy od prowincji, np. w Andaluzji jest to 7 proc., a w Alicante 10 proc.

Jeżeli wartość nieruchomości przekracza 3 mln euro, pobierany jest również podatek od wzbogacenia lub podatek solidarnościowy od wielkich fortun. Jego wysokość – w zależności od wartości nieruchomości oraz prowincji – wynosi od 1,7 proc. do ponad 3,5 proc.

Do tego dochodzą jeszcze:

  • opłaty notarialne – ich wysokość wynosi od ok. 0,2 proc. do 0,5 proc. wartości mieszkania lub domu,
  • opłaty z tytułu zarejestrowania nieruchomości w wysokości ok. 0,1-0,25 proc. jej wartości,
  • IAJD (Impuesto de Acto Jurídico Documentado) – czyli podatek od czynności prawnych wynoszący od 0,4 proc. do 1,2 proc. zależnie od prowincji oraz wartości i przeznaczenia nieruchomości,
  • IBI (Impuesto Sobre Bienes Inmuebies) – jest to płacony raz w roku podatek od nieruchomości i naliczany od wartości i położenia nieruchomości.

Jeśli natomiast chodzi o czynsz (comunidad), to opłaty z tego tytułu są niższe aniżeli w Polsce. Obejmują one koszt sprzątania osiedla, oświetlenia oraz opcjonalnie pielęgnacji ogrodów i czyszczenia basenu. Czynsz płatny jest zazwyczaj raz na 6 lub 12 miesięcy.

Numer NIE – bez niego nie da się kupić nieruchomości w Hiszpanii

Każdy obcokrajowiec planujący kupić apartament czy inną nieruchomość mieszkalną w Hiszpanii, w tym np. mieszkanie z licytacji, musi posiadać NIE – czyli numer identyfikacji podatkowej. Wydaje go policja. W tym celu nieodzowne jest złożenie wniosku, a czas oczekiwania na nadanie numeru mieści się w przedziale od 3 do 4 tygodni. Wniosku nie trzeba składać osobiście. Można to zlecić prawnikowi, aczkolwiek wówczas wymagane jest pełnomocnictwo notarialne. Omawiany numer jest potrzebny przy wszelakich czynnościach, które mają konsekwencje podatkowe lub prawne.

Chcesz kupić mieszkanie w Hiszpanii? Musisz mieć konto w hiszpańskim banku

Decydując się na zakup mieszkania czy domu w Hiszpanii, trzeba mieć założone konto w hiszpańskim banku. Należy brać poprawkę na to, że otwarcie rachunku w banku trwa w Hiszpanii nieco dłużej niż w Polsce. Niezbędny jest do tego dokument potwierdzający tożsamość (paszport lub dowód osobisty), numer NIE oraz zaświadczenie o dochodach albo inny dokument potwierdzający pochodzenie dochodów.

Czy warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii? Zalety i wady

Głównym powodem, dla którego warto kupić nieruchomość w Hiszpanii, jest opłacalność wynajmu. Hiszpania to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Odznacza się licznymi walorami takimi jak m.in. wspaniałe zabytki, fantastyczna kuchnia, słoneczna pogoda czy piękne plaże.  W ciągu 2023 r. ceny wynajmu nieruchomości w Hiszpanii wzrosły o nieco ponad 10 proc. W grudniu 2023 r. średni koszt najmu za 1 metr kwadratowy kształtował się na poziomie 12,2 euro. Rzecz jasna im atrakcyjniejsza z turystycznego punktu widzenia miejscowość, tym wyższe są stawki. Najdroższa pod tym względem jest Barcelona, a zaraz za nią plasują się Madryt i San Sebastian. Co się tyczy najmu krótkoterminowego, to w Hiszpanii prym wiedzie wybrzeże Morza Śródziemnego. Wynajmując nieruchomość, trzeba odpowiednio skonstruować umowę, uwzględniając w niej różne kwestie takie jak np. podnajem mieszkania itp.

Kolejną przesłanką, dla której opłaca się kupować dom lub mieszkanie w Hiszpanii, jest różnorodność ofert. Ciekawych i intersujących pod względem cenowym nieruchomości nie brakuje zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Do wyboru są luksusowe wille, eleganckie apartamenty, domki szeregowe, przytulne mieszkania etc. Dużym plusem są przystępne koszty utrzymania, podobne do tych w Polsce. Kupując nieruchomość w Hiszpanii, można mieć pewność, że nie straci ona na wartości, więc w przyszłości można sprzedać ją z zyskiem.

Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii to świetna lokata kapitału, niemniej musi być rentowna. Należy mieć dobry plan i korzystać z pomocy profesjonalistów. Przekonanie, że wszystko da się załatwić na własną rękę, jest tutaj błędne. Niedoszacowanie budżetu, brak wiedzy na temat opłat i podatków obowiązujących w Hiszpanii przy zakupie nieruchomości, nieznajomość danej okolicy czy nieuwzględnienie wahań kursów walut to jedne z najczęściej popełnianych błędów przez osoby planujące zainwestować w Hiszpanii.

You may also like

Leave a Comment

O nas

Serwis poświęcony jest tematyce inwestowania – głównie w nieruchomości. Najem, flipy, prawo – oto kwestie, które podejmujemy.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign