Home Za granicą Zakup nieruchomości w Bułgarii – czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Zakup nieruchomości w Bułgarii – czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

by admin
0 comment
mieszkania w Bułgarii

Kiedyś wczasy w Bułgarii kojarzyły się Polakom z luksusem dostępnym jedynie dla wybranych. Obecnie jest to kierunek turystyczny, który w wielkim stylu powróciła do łask. Wielu naszych rodaków decyduje się na zakup nieruchomości w Bułgarii, ponieważ jest to świetna lokata kapitału. Apartamenty można wynajmować obcokrajowcom przyjeżdżającym tu na urlop do jednego z popularnych kurortów. Co warto wiedzieć, planując tego typu przedsięwzięcie?

Dlaczego zakup mieszkania w Bułgarii to strzał w dziesiątkę?

Bułgaria to państwo położone na Bałkanach. Bogate tradycje kulturowe, piękne krajobrazy z widokami na morze i czyste plaże to tylko niektóre z walorów tego kraju. Nic dziwnego, że cudzoziemcy chętnie przybywają tutaj na wakacje – zwłaszcza że sporo jest niedrogich połączeń lotniczych, łatwy jest także dojazd autobusem czy pociągiem. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż Bułgaria zapewnia atrakcje nie tylko latem. Nie brakuje tu ośrodków narciarskich, w związku z czym miłośnicy białego szaleństwa są zainteresowani wynajmowanie, domów i mieszkań. Z punktu widzenia kupującego niemałe znaczenie ma również to, że Bułgaria jest krajem stabilnym pod względem finansowym oraz gospodarczym. Bułgarski rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie – deweloperzy realizują sporo inwestycji w tym obszarze, a turyści szukają alternatyw dla tradycyjnych usług hotelowych.

Zakup nieruchomości w Bułgarii – gdzie się opłaca i jaki to koszt?

Nie da się ukryć, że podobnie jak np. zakup mieszkania w Hiszpanii, tak i w Bułgarii najbardziej kalkuluje się inwestować w nieruchomości położone nad morzem, w tym przypadku nad Morzem Czarnym w takich miastach jak m.in. Słoneczny Brzeg. To zdecydowanie najpopularniejszy bułgarski kurort określany mianem Las Vegas Europy Wschodniej. Co prawda grunty i nieruchomości mieszkalne są tutaj droższe niż np. w głębi kraju, niemniej szanse na niezły zarobek są większe. Nabytek w postaci mikrokawalerki nad morzem to wydatek rzędu ok. 15 000 euro. Tego typu lokale przeważnie znajdują się na terenie zamkniętych kompleksów, gdzie zapewnione są różne dodatkowe atrakcje jak odkryte baseny, place zabaw, bary etc. Ceny standardowych 2-pokojowych mieszkań o powierzchni 70 m kwadratowych zaczynają się od 56 000 euro. Oczywiście największy wydatek wiąże się z zakupem apartamentu w Bułgarii z widokiem na morze. Lokal typu studio kosztuje średnio ok. 30 000 euro, a właścicielem wielopokojowego mieszkania można się stać już za 95 000 euro. W zdecydowanej większości oferty sprzedaży nieruchomości obejmują w pełni umeblowane i wyposażone mieszkania, aczkolwiek istnieje również opcja nabycia lokalu nieumeblowanego.

Wynajem apartamentu w Bułgarii – czy to się opłaca?

Osoby inwestujące w nieruchomość w Bułgarii chcą przeważnie zarabiać na najmie. Aby jednak czerpać z tego tytułu satysfakcjonujące zyski, trzeba uwzględnić kilka istotnych czynników. Zanim dojdzie do podpisania umowy i sfinalizowania transakcji niezbędna jest solidna analiza rynku i potrzeb potencjalnych klientów. Atrakcyjna lokalizacja, odpowiedni standard, udogodnienia – to liczy się najbardziej. Wynajem mieszkań s Bułgarii się kalkuluje, np. w Słonecznym Brzegu ceny najmu 50-metrowego mieszkania zaczynają się w sezonie od 40 euro za dobę. Jak widać, stawki są porównywalne do tych w Polsce. Niemniej różnica jest taka, że nad Bałtykiem nie ma gwarancji pięknej pogody – tymczasem w Bułgarii w sezonie letnim można mieć pewność, że aura nie pokrzyżuje planów. Wynajmując nieruchomość w Bułgarii, należy pamiętać  o odpowiedniej konstrukcji umowy. Powinna uwzględniać rozmaite kwestie, jak np. podnajem mieszkania etc. Właściciele mieszkań mają wiele możliwości, m.in. zarabianie na AirBnB. Wystarczy dokonać rejestracji w serwisie, zapoznać się z regulaminem i wystawić ogłoszenie.

Kupno mieszkania na bułgarskim rynku – na własną rękę czy z agencją? Jak przebiega transakcja?

Procedura zakupu w Bułgarii nie jest skomplikowana, aczkolwiek w przypadku nabywców spoza UE istnieją pewne ograniczenia. Mogą oni dokonać tylko zakupu domu lub mieszkania – bez gruntu. Obywateli państw unijnych to nie dotyczy. Samodzielne kupno nieruchomości jest rzecz jasna jak najbardziej możliwe, ale trzeba mieć spore doświadczenie. Współpraca z agencją ma dużo zalet. Proces zakupu z reguły wygląda w ten sposób, że najpierw wypełnia się formularz rezerwacyjny i wnosi opłatę depozytową. Podpisanie aktu notarialnego następuje zwykle po 4-6 tygodniach od dokonania rezerwacji – osobiście lub na mocy pełnomocnictwa udzielonego przed polskim notariuszem. Decyzję o nabyciu nieruchomości podejmuje się po oględzinach wybranej nieruchomości na sprzedaż – na miejscu albo zdalnie.

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w Bułgarii?

Zakup nieruchomości mieszkalnej w Bułgarii wiąże się z koniecznością uiszczania pewnych opłat. Nie płaci się tu co miesiąc czynszu. W zamian obowiązują opłaty za utrzymanie i zarządzanie mieszkaniem  rzędu ok. 4-10 euro za m2 na rok. Ponadto obligatoryjny jest podatek od nieruchomości wynoszący 0,15-0,25 proc. wartości katastralnej nieruchomości.

You may also like

Leave a Comment

O nas

Serwis poświęcony jest tematyce inwestowania – głównie w nieruchomości. Najem, flipy, prawo – oto kwestie, które podejmujemy.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign