Home Za granicą Zakup mieszkania na Cyprze pod inwestycję

Zakup mieszkania na Cyprze pod inwestycję

by admin
0 comment

Inwestowanie w nieruchomości to pewna i sprawdzona lokata kapitału. Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup mieszkania lub domu za granicą, doceniając liczne walory tego rozwiązania. Każdy doświadczony inwestor doskonale wie. że najbardziej opłacalne są nabytki w miejscach atrakcyjnych z turystycznego punktu widzenia, takich jak np. Cypr. Dlaczego warto szukać tu mieszkania pod inwestycję?

Cypr Północny i nie tylko – zapierające dech w piersiach widoki i piękna pogoda niemal przez cały rok

Jednym z głównych powodów, dla których zakup nieruchomości na Cyprze Północnym to strzał w dziesiątkę, jest słoneczna pogoda – tutaj lato trwa niemalże przez cały rok. Nawet w te chłodniejsze miesiące jest na tyle ciepło, że na brak turystów nie da się narzekać. Wybrzeże Morza Śródziemnego przyciąga malowniczymi plażami i doskonałymi warunkami do uprawiania różnych sportów wodnych. Niczym magnes działają na przyjezdnych także bogactwo kulturowe i zabytki, dzięki czemu panująca tu atmosfera jest naprawdę niezwykła. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i osoby preferujące zwiedzanie i plażowanie. Duży ruch turystyczny będący zasługą m.in. tanich połączeń lotniczych przekłada się na spore zainteresowanie apartamentami, mikrokawalerkami czy domami na wynajem.

Zakup nieruchomości na Cyprze – rozsądny stosunek jakości do ceny

Cypryjski rynek nieruchomości charakteryzuje się niemałą różnorodnością. Podobnie jak np. zakup mieszkania w Hiszpanii, tak i na Cyprze warto kupić mieszkanie. Wybór jest ogromny – odnosi się to do rynku wtórnego i mieszkań od dewelopera. Jeżeli natomiast chodzi o ceny, to wszystko zależy od lokalizacji, standardu, udogodnień oraz metrażu. Przykładowo w Pafos za 2-pokojowe mieszkanie trzeba zapłacić średnio ok. 175 000 euro, a w Limassol ok. 250 000 euro. Przy tej okazji należy wspomnieć o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze – salon nie jest wliczany do ogólnej liczby pokoi, tak jak ma to miejsce w Polsce. Po drugie – istotną wskazówką dla kupujących jest ilość sypialni, taka informacja jest zawsze podawana w ogłoszeniach i wpływa na ostateczną cenę nieruchomości. Kupując nieruchomości na Cyprze, nie trzeba się obawiać, że stracą one na wartości. Nic podobnego – od lat w tym zakresie utrzymuje się tendencja zwyżkowa i nie zanosi się na to, aby coś się miało zmienić.

Czy warto kupić mieszkanie na Cyprze na wynajem?

Celem inwestycji w mieszkanie za granicą jest w głównej mierze wynajem, chociaż oczywiście zawsze wchodzi też w rachubę opcja w postaci wystawienia domu lub mieszkania na sprzedaż. W każdym razie wynajem nieruchomości na Cyprze jest bardzo opłacalny. Wystarczy nadmienić, iż wskaźnik rentowności jest w tym kraju jednym z najwyższych na świecie i wynosi 7-9 proc. W kwestii najmu są rozmaite rozwiązania. Można np. ogłaszać się na własną rękę czy postawić na zarabianie na AirBnB. Naturalnie należy pamiętać, iż nieruchomość przeznaczona na wynajem powinna odpowiadać pewnym wymogom. Poza tym udostępniając komuś czy to apartament na Cyprze, czy standardowe mieszkanie, trzeba zadbać o stosowną konstrukcję umowy. Nie wszyscy właściciele godzą się m.in. na podnajem mieszkania, więc jest sporo zagadnień, jakie wymagają poruszenia w dokumencie.

Szukasz nieruchomości na Cyprze? O tym musisz wiedzieć!

Dla osób planujących kupić nieruchomość na Cyprze dobra wiadomość jest taka, że tutaj procedury z tym związane są łatwiejsze w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Niemniej kupno lokalu mieszkalnego lub domu na Cyprze oznacza konieczność poniesienia dodatkowych opłat takich jak:

  • podatek VAT – wynosi on 19 proc., ale jeśli ktoś kupuje pierwszą nieruchomość wyłącznie dla siebie, stawka ta to 5 proc.,
  • roczny podatek od nieruchomości – jego wysokość szacowana jest na poniżej 1 proc. wartości rynkowej nieruchomości,
  • opłata za nadanie aktu własności – zależy ona od ceny nieruchomości, np. jeżeli mieszkanie kosztowało mniej niż 85 430,07, to wysokość podatku kształtuje się na poziomie 3 proc. jego wartości,
  • opłata skarbowa w wysokości 1,50 euro za każdy 1 000 euro do 170 860 euro, a następnie w wysokości 2 euro za każdy 1 000 euro powyżej tej kwoty – uiszcza się ją w ciągu 30. dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Do tego dochodzą koszty utrzymania nieruchomości, np. czynsz za umeblowane mieszkanie o powierzchni 45 m kw. w Limassol wynosi przeciętnie 1100-1500 euro w zależności od standardu lokalu.

Jeżeli Europejczyk zamierza mieszkać na Cyprze co najmniej 5 lat i posiada pozwolenie na pobyt czasowy lub stały, może na siebie zarejestrować więcej niż jedną nieruchomość. Cudzoziemiec, który o takowe pozwolenie się ubiega, jest zobowiązany do założenia konta w cypryjskim banku, do którego musi dostarczyć umowę kupna-sprzedaży mieszkania albo domu na Cyprze.

Ktoś, kto decyduje się na zakup nieruchomości na cypryjskim rynku, ma poważny dylemat do rozstrzygnięcia: zająć się tym na własną rękę czy zdać się na profesjonalistów. Wybór to indywidualna sprawa, ale bez odpowiedniego doświadczenia może być naprawdę trudno działać samodzielnie.

You may also like

Leave a Comment

O nas

Serwis poświęcony jest tematyce inwestowania – głównie w nieruchomości. Najem, flipy, prawo – oto kwestie, które podejmujemy.

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign