Masz do dyspozycji wolny pokój czy całe mieszkanie lub dom? Możesz wynajmować swoją nieruchomość gościom za pośrednictwem serwisu Airbnb. To świetny pomysł na dodatkowy dochód, który pozwoli ci zasilić domowe finanse. Jak w praktyce wygląda zarabianie na wynajmie krótkoterminowym i co warto wiedzieć na ten ten temat. Oto garść informacji na ten temat.
Co to jest Airbnb?
Airbnb to platforma internetowa działająca od 2008 r. Służy do wynajmu krótkoterminowego bezpośrednio od prywatnych osób. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem mikrokawalerki, luksusowego apartamentu czy innej mieszkalnej nieruchomości, możesz oferować nocleg przyjezdnym i na tym zarabiać. Airbnb funkcjonuje w prawie 200 krajach – w tym również i w Polsce. Propozycje dostępne w serwisie są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami i nierzadko bardzo oryginalne. Oprócz tradycyjnych nieruchomości na wynajem wystawiane są także m.in. przyczepy kempingowe, pokoje na łodziach czy nawet domki na drzewie. Wynajem poprzez Airbnb to znakomita alternatywa dla hoteli, hosteli czy moteli – nie dość, że na ogół tańsza, to ponadto kusząca lokalizacjami, które często nie są dostępne dla zwykłych hotelarzy.
Jak działa Airbnb?
Każdy, kto decyduje się zostać gospodarzem na Airbnb, sam ustala warunki wynajmu. Pierwszym krokiem jest oczywiście zarejestrowanie się na platformie i stworzenie oferty. Należy zamieścić w niej dokładny opis danego miejsca wraz ze zdjęciami. Całość powinna prezentować się atrakcyjnie, ale nie wolno odbiegać od rzeczywistości. Potencjalny gość powinien wiedzieć, gdzie jest zlokalizowana nieruchomość i co konkretnie stanowi przedmiot najmu, ile wynosi cena za nocleg, na jakie udogodnienia można liczyć, jak dokonać rezerwacji, czy pobierana jest kaucja za najem etc. Mówić innymi słowami, najemca ma wiedzieć, za co konkretnie płaci. Do oferty należy dołączyć regulamin, określając w nim takie kwestie jak np. kto płaci za naprawy w wynajętym mieszkaniu itp. Gospodarz ustala również odpowiadające mu sposoby płatności oraz kontaktowania się z gośćmi. Może przywitać ich osobiście lub np. pozostawić klucze w specjalnej skrytce otwieranej na kod. Uwaga: po zarejestrowaniu się w systemie gospodarz musi przejść weryfikację.
Status gospodarza na Airbnb – co to oznacza?
Dla wielu osób wynajem krótkoterminowy stał się dochodowym pomysłem na biznes o charakterze długoterminowym i zarazem głównym źródłem dochodu. Inni natomiast noclegi na Airbnb oferują okazjonalnie. Przy rejestracji w serwisie trzeba zadeklarować status gospodarza. Do wyboru są dwie opcje, a mianowicie:
- osoba fizyczna
Status osoby fizycznej oznacza, iż zysk z wynajmu gospodarz czerpie tylko okazjonalnie. Wynajem nie jest jego podstawowym zajęciem, co jednak nie zwalnia go z obowiązku płacenia podatku od uzyskiwanego dochodu.
- gospodarz profesjonalny
Oferowanie krótkoterminowych pobytów to dla profesjonalnego gospodarza główne zajęcie. Może on być właścicielem mieszkania czy domu lub działać w ramach większej firmy, a także jako firma zarządzająca nieruchomościami, kiedy to nierzadko w rachubę wchodzi podnajem mieszkania. Działanie jako gospodarz profesjonalny równoznaczne jest regularnością przyjmowania gości w celach zarobkowych, co w praktyce oznacza prowadzenie działalności gospodarczej. Warto przy tej okazji przypomnieć, że zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej poprzez działalność gospodarczą rozumie się zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Jak wiadomo, właściciel firmy ma szereg obowiązków związanych z prowadzeniem działalności – w tym też obowiązki podatkowe.
Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym na Airbnb?
Na wysokość dochodów, jakie przynosi wynajem za pośrednictwem strony Airbnb, wpływ ma szereg czynników. Dla podróżujących niezmiernie istotna jest lokalizacja miejsca noclegowego, a w szczególności bliskość komunikacji miejskiej oraz atrakcji turystycznych. Bez wątpienia właściciele nieruchomości znajdujących się zwłaszcza w dużych miastach czy miejscowościach cieszących się dużą popularnością z turystycznego punktu widzenia mają szanse na lepszy zarobek, ponieważ tam popyt na noclegi jest większy. Bez względu jednak na umiejscowienie nieruchomości trzeba zadbać o czystość, schludność oraz odpowiednie wyposażenie. Aby lokum przyciągało przyjezdnych, trzeba zapewnić wysoką jakość obsługi klienta. Jeśli goście poczują się wyjątkowo, znajdzie to odzwierciedlenie w wystawianych przez nich opiniach, a to najlepsza zachęta dla pozostałych odbiorców, do których kierujesz swoją ofertę. Rzecz jasna warto zatroszczyć się o to, aby cena była przyjazna zarówno dla osób podróżujących służbowo, jak i dla turystów. Na czysto możesz zarobić nawet kilka tysięcy złotych – pod warunkiem że wynajem na Airbnb będzie się odbywał regularnie. Rozsądnym pomysłem jest tak wykorzystać swoją nieruchomość, aby w jak najwyższym stopniu była atrakcyjna dla potencjalnych gości – dlatego część zarabianych pieniędzy opłaca się wydać na stosowne inwestycje, które podniosą konkurencyjność twojej oferty.
Jaka jest prowizja od wynajmu na Airbnb?
Platforma Airbnb pobiera od gospodarzy opłaty serwisowe. Zazwyczaj wynosi ona 3 proc. podsumy rezerwacji, czyli ceny za noc powiększona o wszelkie opłaty opcjonalne takie jak np. opłata za sprzątanie. Co się tyczy podatku VAT, to jeśli obowiązuje on w danym regionie, wlicza się go w opłatę serwisową. Założenie konta oraz wystawienie oferty na Airbnb jest darmowe.
Kiedy gospodarz otrzymuje pieniądze za najem?
Podróżni płacą za pobyt z góry. Pieniądze najpierw trafiają na konto Airbnb, a wypłacane wynajmującemu są dopiero po upływie 24. godzin od wymeldowania gości. Czas realizacji wypłaty zależy od wybranego sposobu płatności, a także od banku. Na przelew na konto PayPal czeka się zwykle 1 dzień roboczy, a na konto bankowe do 7. dni roboczych.