Posiadanie mieszkania na własność za granicą to marzenie wielu osób. Obecnie są znacznie większe niż kiedyś możliwości, aby je spełnić. Jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji jest Chorwacja, gdzie zakup nieruchomości stanowi doskonałą lokatę kapitału. Zarówno na chorwackim, jak i polskim rynku działają agencje i biura nieruchomości świadczące usługi w tym zakresie.
Dlaczego zakup nieruchomości w Chorwacji się opłaca?
Dzika przyroda, bajeczne widoki na morze, wspaniałe zabytki z antycznych czasów, fantastyczna kuchnia i słońce prawie przez cały rok – oto główne powody, dla których posiadanie na własność nieruchomości w Chorwacji to strzał w dziesiątkę. Jest to kraj tłumnie odwiedzany przez turystów, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że popyt na apartamenty na wynajem jest tutaj ogromny. Nabytek w postaci mieszkania można oczywiście traktować nie tylko w kategoriach stricte inwestycyjnych. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest także to, że Chorwacja to państwo o stabilnej, dynamicznie rozwijającej się gospodarce, co zdecydowanie sprzyja inwestowaniu w mieszkania i domy. Jeżeli zatem ktoś się zastanawia, gdzie kupić mieszkanie za granicą, Chorwacja jest świetnym wyborem.
Gdzie warto kupić nieruchomość w Chorwacji i ile to kosztuje?
Podobnie jak np. w przypadku zakupu mieszkania w Hiszpanii, tak i przy nabywaniu nieruchomości w Chorwacji trzeba mieć na względzie kilka istotnych kwestii. Mieszkania na sprzedaż w tym kraju dostępne są w różnych cenach. To, ile należy zapłacić, jest wypadkową paru czynników ze szczególnym naciskiem na metraż, standard, liczbę sypialni oraz lokalizację. Dużą popularnością cieszy się głównie Dalmacja, gdzie położone są takie miasta jak Split, Dubrownik, Szybenik, Makarska, Trogir czy Zadar. Na tym obszarze ceny zakupu są zdecydowanie najwyższe. Nieduża kawalerka w dobrym standardzie kosztuje średnio 100-150 tys. euro. Jeśli komuś marzy się natomiast luksusowy apartament z udogodnieniami typu basen czy ogród, to musi przygotować na ten cel minimum 300 tys. euro. Mieszkania są najczęściej w pełni wyposażone, więc można od razu się do nich wprowadzać. Warto też oczywiście sprawdzić, co chorwacki rynek oferuje w zakresie domów. Najtańsze tego typu nieruchomości to wydatek rzędu 200-250 tys. euro, ale już za domy w Chorwacji o standardzie willi płaci się minimum 500 tys. euro.
Oprócz tego zakup nieruchomości w Chorwacji oznacza dla kupującego konieczność uiszczenia jednorazowych kosztów związanych z przeniesieniem własności nieruchomości. Mowa w tym miejscu o:
- podatku od nabycia nieruchomości wynoszącym 3 proc. ceny zakupu,
- opłatach notarialnych – ok. 2 proc. ceny mieszkania lub domu,
- prowizji biura nieruchomości, która wynosi ok. 3 proc. + VAT.
Dodatkowo nabycie nieruchomości od dewelopera obłożone jest podatkiem VAT – to 25 proc. jej ceny.
Wynajem apartamentu w Chorwacji – co trzeba wiedzieć?
Kiedy ktoś decyduje się np. na zakup mieszkania w Bułgarii czy właśnie w Chorwacji, robi to zazwyczaj z myślą o najmie. W tym kontekście warto zasięgnąć informacji o tym, jak zarabiać na AirBnB czy poprzez inny portal oferujący wynajem krótkoterminowy. W Chorwacji da się na tym nieźle zarobić. Szczyt sezonu turystycznego w nadmorskich kurortach przypada na okres od połowy maja do połowy września. Średnia cena najmu willi to 400-600 euro za noc lub 2 800-4 200 euro za tydzień. W ciągu jednego sezonu można zarobić 25 000-35 000 euro (przy pełnym obłożeniu). Zanim jednak nieruchomość zacznie na siebie zarabiać, niezbędne jest dopełnienie pewnych formalności. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, komu wolno wynajmować apartamenty, mieszkania, domy etc. w Chorwacji. Jako osoby prywatne mogą to robić obywatele Chorwacji, Szwajcarii i państw UE. Mają oni prawo do wynajmowania nieruchomości będących zarówno ich własnością, jak i własnością małżonka lub partnera, krewnego w linii prostej oraz innego członka rodziny. Wynajmujący niebędący właścicielem musi uzyskać zgodę właściciela danej nieruchomości na świadczenie usług gastronomicznych w gospodarstwie domowym. Z kolei obywatele państw trzecich oraz powyżej wymienionych krajów, ale nie będących mieszkańcami Chorwacji, są zobligowane do zarejestrowania spółki w Chorwacji. Oprócz tego wynajmujący są zobligowani do uzyskania licencji turystycznej na wynajem apartamentów w Chorwacji. Przy zawieraniu umowy najmu nie wolno zapomnieć o uwzględnieniu kwestii związanych m.in. z podnajmem mieszkania, regulowaniem płatności, odbiorem i zwrotem kluczy etc.
Jak przebiega procedura przy zakupie mieszkania na własność w Chorwacji?
Obywatele Unii Europejskiej, w tym i Polski, mogą nabyć w Chorwacji nieruchomość na takich samych zasadach, co Chorwaci. Niemniej procedury różnią się od tych w Polsce, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy ze sprawdzoną i doświadczoną agencją oferującą pośrednictwo przy takich transakcjach. Przed dokonaniem zakupu obowiązkowe dla osób fizycznych jest uzyskanie numeru OIB – czyli osobistego numeru identyfikacyjnego, który jest nadawany chorwackim rezydentom i innym osobom, pragnącym przeprowadzić określone transakcje na terenie Chorwacji. Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Później następuje podpisanie umów – najpierw przedwstępnej, potem już tej właściwej. Nie muszą one posiadać formy aktu notarialnego, Rolą notariusza jest tylko poświadczenie podpisów stron transakcji. Proces inwestycyjny nie kończy się jednak na sfinalizowaniu umowy kupna-sprzedaży. Trzeba jeszcze złożyć wniosek o wpis do ksiąg wieczystych. do którego wymagany jest załącznik w postaci oświadczenia sprzedającego o uiszczeniu całości ceny sprzedaży, oraz opłacić podatek od nieruchomości.